تلفن هماهنگی و رزرو واحد ها 

  09903972230

بازار قیصریه اصفهان و سردر بازار قیصریه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازار قیصریه اصفهان و سردر بازار قیصریه
یکی از بناهای با شکوه و زیبای تاریخی در شهر اصفهان سر در بازار قیصریه می باشد.
این سر در به دستور شاه عباس بزرگ از روی سردر قیصریه آسیای صغیر ساخته شده و چون در زمان های قدیم مردم و به خصوص پادشاهان به صور فلکی  و محل قرار گرفتن ستارگان بسیار اهمیت می دادند بالای سر در آن را مانند برج قوس به صورت هلالی شکل طراحی کرده و در پایین آن حالت نیم تنه ای از انسان و نیم تنه ای از حیوان است که تیر و کمان در دست دارد.
و در میان این سردر خورشید به صورتی بسیار زیبا و شگفت انگیز ترسیم شده است.
در داخل سر در قیصریه نقاشی های بسیار زیبا و چشم نوازی کشیده شده که یکی از آنها نشان دهنده جنگ شاه عباس با ازبکان می باشد.
در قسمت راست آن نقاشی زنان و مردان اروپایی است که مشغول عیش و خوشگذرانی هستند و در قسمت چپ آن شکارگاه شاهی ترسیم شده است.
در طرفین سر در قیصریه سکوهای بزرگی وجود دارد که از سنگ یشم و سماق ساخته شده و در گذشته محل فروش طلا و جواهرات بوده است.
از سر در قیصریه وارد بازار قیصریه می شوید که به بازار شاهی نیز معروف است و در گذشته گران بهاترین پارچه های زرباف در آن به فروش می رفته است.
در این بازار محلی به نام ضرابخانه شاهی وجود دارد و سرای معروف شاه نیز در این بازار واقع شده است.
بازار قیصریه به بازارهای دارالشفا و بازار مثقالی ها ( بازار سماور سازهای کنونی ) نیز منتهی می شود.
در وصف بازار قیصریه اصفهان در کتاب تاریخچه ابنیه تاریخی اصفهان چنین آمده است که :
در عقب سر در بازار شاهی مشهور به بازار قیصریه که در سال 1029 به مانند قیصریه رم ساخته شده است. این بازار بزرگترین و باشکوه ترین بازار اصفهان است و در وسط بازار محوطه بزرگ مدور شکلی است که گنبد زیبای بلندی دارد و در طرف مغرب کاروانسرای با شکوه شاهی که دارای دو طبقه و 150 حجره است و در مشرق بازار ضرابخانه بوده که حالا تجارتخانه می باشد در این بازار مانند قدیم پارچه های گوناگون و قلمکاری های اصفهانی و غیره بفروش می رسد.
اگر به اصفهان سفر کردید حتما از میدان نقش جهان و این بازار دیدنی و باشکوه دیدن نمایید و از دیدن این ابنیه تاریخی لذت ببرید.

خانه اجاره ای برای مسافران در اصفهان

Top